אלימות רשת או אלימות "קלאסית"- מה יותר חמור?

כיום ניתן להתחבר לאינטרנט בכל מקום ובכל זמן – באופן פרטי וללא נוכחות אחרים- אופן זה מאפשר פורקן מיידי של רגשות אותנטיים ברשת, מה שלעיתים  הופך להתבטאויות אלימות. האפשרות לשלוח תכנים פוגעים או משפילים למספר עצום של אנשים בזמן קצר מאוד יחד עם נגישות של מכשירים אלקטרוניים- בכל זמן ובכל מקום, יוצרים תקשורת המתפשטת בצורה 'נגיפית'. זמינות הרשת תורמת לתפוצה רחבה של התכנים הפוגעניים מועלים בה, למספר רב של אנשים ותוך זמן קצר. 

יתירה מכך, זמינות ומיידיות התפוצה משפיעים גם על הוצאת המחשבות הפליליות אל הפועל באופן שונה מאשר במרחב הפיזי והזמן מחשיבת מחשבה פלילית להוצאתה אל הפועל מסתכם ומצטמצם להחלטה של רגע. בניגוד למצב שבו חשיבת מחשבות פליליות רעות היא "הפעילות אחוזה ודבוקה כל כך הן בטבע האדם […] שאם נגדיר אותה כחטא, הרי נגדיר כחטא את עצם היותנו בני-אדם"[i] – כלומר המחשבות הרעות הן חלק מטבע האדם, ואף שהאדם מחליט לעשות מעשים פליליים בעת רוגז וכעס, רוב ההחלטות אינן יוצאות אל הפועל בין היתר בשל חרטה או סיבה אחרת, ומכאן אי-ענישת מעשי הכנה – במקרה של אלימות מקוונת המרחק בין ההחלטה לעשות מעשה ובין העשייה קטן מאוד ומתבטא בלחיצת כפתור.

 

איך אופי התקשורת קשור לכך?

אופי התקשורת במרחב הדיגיטלי גם הוא תורם לאופייה הקשה של אלימות רשת. מאחר ומרבית התקשורת ברשת מתנהלת באמצעות טקסטים כתובים, קיימת אפשרות לשמור אותם, לתעד אותם ולחזור אליהם ולכן קשה להסיר תוכן שהועלה לרשת – ועל כן העקבות הדיגיטליים של ההטרדה נשארים באינטרנט לעד. ממחקרים גם עולה כי במצבים של אלימות מקוונת – בתצורות מסוימות, בעיקר כשהמסר הפוגעני הוא ויזואלי, קרי תמונה או קטע וידאו – הקורבן עלול לחוות פגיעה קשה יותר מזו שבמפגש עם בריונות מסורתית.

בנוסף, מרחב הרשת המשמש כמדיום מתווך, והמייצר אשליית אנונימיות, יחד עם אי נראות והמרחק בין משתתפי השיח תורמים להתרחשות תופעה של הסרת עכבות- הבאה לידי ביטוי בתחושה של שחרור התנהגות פחות מרוסנת, פתיחות, שיתוף אותנטי וביטוי מוגבר של רגשות וצרכים שבדרך כלל נוטים להיות חבויים, כגון הבעת ביקורת חריפה וביטויי כעס ושנאה.  היעדר הנוכחות והיעדר המגע הפיזי בין הפוגע לקורבן מאפשרים מרחב נוח לביטוי אלימות שמנגנוני הפיקוח והבקרה החברתיים אינם מגבילים או מנטרים אותו.

חוקר מפורסם בשם סולר כינה את אפקט התקשורת הייחודי הזה דרך מסכי המחשב

( "(The online disinhibition effect": מאחר שהתקשורת כולה נעשית במרחב האינטרנט, אנשים נוטים להתנהג באופן מוחצן ושונה משהם מתנהגים בתקשורת בין-אישית. מאפיין זה יוצר סוג שיח שונה, מעצב את ההתקשרות ויוצר מגוון התנהגויות ברשת, בכללן אלימות מקוונת.

מאפייני הטכנולוגיה שמנינו לעיל עשויים להסביר את עוצמת הפגיעה ואת תחושת הקורבנות לגבי השלכותיה הקשות.

מה מדווחים הקורבנות?

מחקר שנעשה בפינלנד וכלל 2,215 בני נוער בני 13–16 מצא כי קורבנות לאלימות מקוונת מדווחים על תחושת חוסר ביטחון קשה יותר מזו שמדווחים עליה קורבנות לאלימות מסורתית. הסיבה לכך נעוצה במאפייניה הייחודיים של הבריונות המקוונת, שאינה מוגבלת במקום ובזמן. כך בריונות מסורתית שמתרחשת בגבולות בית הספר מאפשרת לקורבנות לחוש תחושת ביטחון בביתם, עם משפחתם או במסגרות אחרות. לעומתם, לקורבנות של אלימות מקוונת אין מקום מקלט. השיח הפוגעני רודף אותם באשר הם ומייצר תחושת פגיעות וחוסר ביטחון בכל מקום וזמן, בבית הספר ומחוצה לו.

לסיכום, אלימות ובריונות רשת היא מגפה קשה ויעילה יותר מאלימות הפיזית אותה אנחנו, ההורים , מכירים.

במצב של אלימות כזו, לקורבן "אין לאן לברוח" מהאלימות הקשה.

לכן, במרחב הדיגיטלי אתם צריכים להיות הרבה יותר זהירים ומגנים- עשו זאת באמצעות הגדלת הידע וההבנה של הילדים הדיגיטליים, הטכנולוגיה והחוק.

WhatsApp
שלח

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
WhatsApp
שלח