בריונות רשת: מה עושה את זה כל כך קל לביצוע?

בריונות בקרב ילדים ובני נוער היא לא דבר חדש. גם אנחנו, ההורים, חווינו את זה על בשרינו או לפחות ראינו את זה מהצד.  ילדים ובני נוער לפעמים נוטים להיות "אכזריים" זה לזה מכיוון שהם לרוב לא מבינים את ההשלכות של המעשים שלהם על הקורבן ועל הסביבה.

היום, בגלל ההימצאות התמידית של ילדים ובני נוער במרחב הדיגיטלי, המצב יכול להיות הרבה יותר גרוע ממה שאנחנו זוכרים כילדים. אלימות הופכת לאלימות רשת ובריונות לבריונות רשת- מה שמגדיל את יכולת ההפצה, הזכרון והפגיעה.

 

נוסף על מאפייני הטכנולוגיה, המאפשרים פגיעה בקלות יתרה ומעצימים את הנזק, רשתות חברתיות מטבען מעודדות התנהלות קבוצתית.

גם הקבוצה, הפורום עצמו, תורמים להתנהגות הפוגענית. בקבוצה, האינדיבידואל והעצמי נשחקים בתהליך שנקרא דה-אינדיבידואליזציה, והקבוצה מתחילה לפעול כפורום בעל סממני תקשורת תוקפניים, נורמטיביים פחות, עם מתווי התנהגות אנטי-חברתיים.

 

בשונה מהטרדות במרחב הפיזי דוגמת מקום העבודה או בין כותלי בית הספר, שבו יש מטריד אחד מול קורבן אחד, מאפייני הרשת והאופן שהתקשורת הפוגענית "רצה" בה הופכים את הסביבה האינטרנטית לעוינת, שכן ברשת לעיתים קרובות מצטרפים למטריד הראשוני מטרידים נוספים, ותחושת הקורבן קשה יותר.

"אפקט העדר" מעצים את הפגיעה, והקורבן מרגיש שכל הקבוצה החברתית שאליה הוא משתייך פונה נגדו. גם המטרידים מושפעים מהיותם חלק מקבוצה, שכן הם חשים שהם פועלים בשמה ולמענה, לעתים משום שצופים מהצד מצטרפים אליהם.

ההצטרפות באה לידי ביטוי בשלל דרכים: בקריאות עידוד, בהוספת מסר פוגעני להתנהגות האלימה, בהפצת המסר הפוגעני (share), או בסימון פשוט של 'אהבתי' (like).

כך לעתים המטרידים חווים את ההטרדה כעניין מבדר בלי להבין את המשמעויות ואת ההשלכות הקשות שלה.

יתרה מכך, התנהלות בקבוצה תורמת לעידוד התנהגות אלימה; כשליש מהתלמידים מתנהגים ברשת בתוקפנות כלפי בני גילם, לעתים במטרה להעלות את הפופולאריות ואת ה"מקובלות" שלהם.

לבסוף, מאפייני הטכנולוגיה יוצרים קטגוריה נוספת של פוגעים ואלו הם 'מעבירי המידע'- מפיצים, שאינם יוזמי הפגיעה, אך יש להם מעורבות בהפצתה והם תורמים להעצמת הפגיעה.

 

לסיכום, לילדים ובני נוער הרבה יותר קל לפגוע זה בזה ולפעול באלימות ובבריונות. המרחב הדיגיטלי מאפשר לעשות זאת בקלות יתרה, ביעילות יתרה וכמעט ללא רגשות אשם.

לכן, למדו את הילדים שלכם להבין מה זו אלימות רשת, כיצד ניתן למנוע אותה ולטפל בה וכיצד הם יכולים לשמור על עצמם.

 

 

WhatsApp
שלח

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
WhatsApp
שלח