בריונות רשת: האם הילד שלך מקל על אחרים לתקוף אותו? ואיך למנוע זאת?

היום אנחנו רואים יותר ויותר תופעות של הפצת מידע אישי ברשת. המידע האישי הזה יכול להיות חשיפת עובדה פרטית מסויימת או אפילו הפצת סרטון אינטימי. בין אם יצירת התוכן (תמונה, סרטון או פוסט במדיה החברתית) נעשתה על ידי הקורבן ובין אם ההפצה נעשתה על ידי גורם עוין זר או אפילו מכר- בני הנוער הם הנפגעים העיקריים של התופעה.

 

בני נוער מעודדים לחשוף מידע אישי על עצמם לפני מאות "חבריהם" ברשת החברתית.

ותוך כך נחשפים וחושפים מידע שעלול להופיע ברשת החברתית נגדם ולגרום נזק לטווח ארוך.[i]

ככל שהשימוש באינטרנט רב ואינטנסיבי יותר, כך גדלה הנכונות לחשוף בו פרטים אישיים.

["חשיפת יתר" זו נגרמת בשל כמה גורמים:

  1. היעדר סינכרון בין בני השיח, היוצר אשליה של שליטה מוגברת.
  2. הפחתה בסימנים לא מילוליים, שבגינה תגובותיו של בן השיח עלולות להתבסס על משאלות, על תקוות ועל צרכים של הדובר, ולא על המציאות.

3. והאשליה כי המרחב האינטרנטי נותן הגנה מביקורת ומאי-הסכמה.

 

תחושה זו מביאה לידי חשיפה מוגברת של פרטים אישיים, דעות, אמונות אישיות ותגובות רגשיות של ילדים ובני נוער ברשת. ייתכן גם כי את "חשיפת היתר" אפשר להסביר בקשר הישיר שנמצא בין מידת הפופולאריות של בעל הפרופיל (מספר החברים הרשומים אצלו) להיקף המידע האישי שהוא חושף.

כלומר, ככל שבן נוער חושף על עצמו יותר מידע במדיה החברתית- כך הוא יותר פופולרי- יותר תמונות, יותר סרטונים ויותר פוסטים.

 

יתרה מכך, גם העובדה שבתקשורת כתובה אין למראה החיצוני תפקיד והוא אינו מהווה חסם ביצירת אינטימיות, מקלה על ילדים ובני נוער לחשוף פרטים אינטימיים. חשיפה מוגברת זו מביאה לידי כך שילדים ובני נוער חשופים יותר ברשת ועל כן עלולים להפוך לקורבנות של אלימות רשת.

 

לסיכום,

הילדים ובני הנוער הדיגיטליים חושבים "ככל שאעלה יותר מידע לרשת, כך אהיה יותר פופלרי".

מחשבה זו יכולה לגרום להפצת מידע פרטי שלהם על ידי גורם עוין שיכול להשתמש במידע למטרת סחיטה או אפילו בן כיתה שיכול להשתמש במידע זה למטרת פגיעה חברתית.

בכל מקרה, דברו עם הילדים שלכם לגבי המידע שהם מעלים לרשת ובעיקר לרשתות החברתיות- המודעות שלהם יכולה למנוע את מקרה בריונות הרשת הבא.

WhatsApp
שלח

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
WhatsApp
שלח