האם גם הילד שלכם נפגע ואין לכם מושג? מה היקף התופעה? אלימות רשת בקרב בני נוער

כותבת: ד"ר ליאת פרנקו

מה תקבלו מהמאמר הזה?

  • כמה חמורה ומקיפה התופעה?
  • אם ילד חווה פגיעה ברשת, האם ידווח לכם עליה?
  • למה הם לא מדווחים?
  • מה צריך לעשות כדי שידווחו ונוכל לעזור להם?

רבים רואים באלימות המקוונת מגפה. במחקר שפורסם באוקטובר 2016, על ידי מייסדי אחד המרכזים הבולטים והמובלים בארה"ב לחקר אלימות ברשת (Cyberbullying Research Center in U.S.), ובו נדגמו 5,700  ילדים ובני נוער בני 12–17, נקבע כי קרוב ל 34% מהם דיווחו כי היו קורבנות לאלימות מקוונת.

למטרת המחקר, אלימות רשת הוגדרה כ: "הצקה או שימת מישהו ללעג, באופן חוזר ונשנה, באופן מקוון, דרך שימוש בטלפון או כל מכשיר אלקטרוני אחר".

במחקר אחר, שעשה משרד המשפטים האמריקני באוגוסט 2013, נמצא כי אחד מכל שישה ילדים סובל מאלימות ברשת וכי יותר משליש מבני הנוער חווים אלימות ברשת שמקורה בנקמה לאחר פרידה רומנטית.

ומה קורה בישראל?

בישראל ממדי התופעה דומים: בסקר שנערך בישראל בשנת 2015 בקרב 1,295 ילדים בכיתות ג'-ט' נמצא כי 47% מהם דיווחו שחוו הצקה ברשת (זאת לעומת % 69 שחוו הצקה במרחב הפיזי של בית הספר(.ממחקר אחר שהוגש למשרד החינוך בינואר 2014 עולה כי 27% ממשתתפי המחקר, שכלל 1,094 משתתפים מ-18 בתי ספר ברחבי הארץ, דיווחו כי היו קורבנות לאלימות ברשת (לעומת 49% שדיווחו שהיו קורבנות לאלימות פנים אל פנים); וכי 46% ממשתתפי המחקר היו עדים לתקשורת אלימה ברשת כלפי מישהו אחר.

על אף שקיים קושי באיסוף נתונים על אוכלוסיות אחרות בישראל (אוכלוסיות חרדיות, ערביות וזרמים שונים של אוכלוסייה דתית לאומית) נראה כי המספרים זהים.

ממחקרי עולה כי המספרים גבוהים בהרבה מכיוון שיש להתייחס גם לעדים של אלימות רשת כקורבנות – אמנם לא קורבנות ישירים אך עדיין נפגעים כעדים לאלימות רשת המתנהלת כנגד מכר\חבר.  בנוסף, אופי הטיפול בתופעה שהוא לעיתים קרובות "טיפול שקט" במקרה הטוב יש טיפול מסוים בכותלי בית הספר. ה"טיפל השקט" גם הוא גורם לקורבנות מתמשכת- הן של הקורבן הישיר והן של העדים לשיח הפוגעני -אין דיווח על מעשי אלימות רשת קשים ולעיתים אין התייחסות מצד גורמי אכיפה. ה"טיפול השקט" בתופעה שולח מסר קשה לקורבנות הישירים ולעדים לאלימות רשת- אין מי שרואה אותם ואין מי שדואג לזכויותיהם.

יש לציין כי גם מרכז המידע והמחקר של הכנסת חשף עלייה בשימוש אלים בטלפונים חכמים ובאינטרנט. על פי דו"ח עמותת עלם משנת 2013, כמחצית מבני הנוער שפנו אל העמותה דיווחו כי נפגעו או פגעו באופן אלים כשהשתמשו בטלפונים חכמים או באינטרנט, וכי מדובר בעלייה של 25% לעומת 2012.

בני כמה הילדים בטווח הסכנה העיקרי?

בנוסף, מחקרים מצביעים על כך שגילאי 10 עד 15 הוא טווח הגילאים שבו ילדים נמצאים בשיא חשיפתם לאלימות רשת. יתר על כן, אנו מעריכים ששיעור הילדים הנפגעים מאלימות ברשת גבוה בהרבה מהנתונים שהוצגו לעיל, משום שיש קשיי דיווח ומשום שקורבנות של אלימות מקוונת אינם רק הקורבנות הישירים עצמם, אלא גם ילדים וילדות שחשופים לתקשורת האלימה והפוגענית כעומדים מהצד.

למה הילד שלכם לא מספר לכם?

גלו איך אפשר להגן על הילד שלכם ברשת- תגיעו ל"בוקר הגנה על ילדים ברשת". לחצו כאן למידע נוסף

אז מעבר לנתונים המחרידים המצביעים על היקף התופעה, כנראה שזה רק קצה הקרחון. למה הילדים לא מדווחים? מכמה סיבות:

  • הורים רבים חושבים שאלימות רשת היא חלק מתהליך ההתבגרות הנורמטיבי של הילד ולא מייחסים לכך חשיבות רבה. ובעקבות זאת גם הילד לא מייחס לכך חשיבות. וכך אין בקרת הורים.
  • הילדים מתביישים לדווח. כשאין שיח פתוח- בוודאי שזה המצב.
  • לרוב ההורים אין מושג מה הילדים שלהם עושים כשהם בסמארטפון או בטאבלט.

לסיכום, אנחנו עדים לכך שבריונות רשת ואלימות רשת נוגעות כמעט בכל הילדים ובני הנוער. מעבר להיקף המדווח, מקרים רבים לא מדווחים.

מה יש לנו, כהורים ומורים לעשות בעניין? להבין מה הם עושים שם, להציב גבולות ובעיקר לייצר שיח פתוח וכך לתת להם את ההרגשה שאנו יכולים להגן עליהם גם שם.

WhatsApp
שלח

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
WhatsApp
שלח