עלייה דרמטית בדיכאון והתאבדויות בקרב ילדים. בגלל הסמארטפון?

בקיץ 2007, ה-iphone , הסמארטפון הראשון, הגיע לעולם. חיינו השתנו מאז מקצה לקצה. קיבלנו סט אדיר של יכולות חדשות. איתו הגיעו גם סכנות חדשות.

ילדים שנולדו מאז שנת 2005, מקבלים סמארטפון בגיל 8. (בממוצע)

כלומר ילד בגיל 8 מקבל את הכוח המלווה בסכנה לידיים, כמעט ללא השגחה.

האם זה משפיע עליהם לרעה?

מה גילה המחקר?

מחקר חדש המבוסס על מדגם מייצג של יותר מחצי מליון מתבגרים אמריקאים בגילאי 14- 18, שהתפרסם השנה, חשף כי בתוך חמש שנים בלבד חלה עליה של 33% בדיווחים על תסמיני דיכאון, חרדה ומצוקות נפשיו הקשורות באובדנות.

חשוב לציין כי בקרב נערות מתבגרות העלייה בשכיחות התסמינים המדאיגים היא גבוהה במיוחד" 58%.   מעבר לנתון הסטטיסטי היבש, חושף המחקר את המאפיינים הנסתרים של החיים בעולם הדיגיטלי, שבו כל הדרכים ליצירת קשרים חברתיים פתוחים בפני הכל — ממש בלחיצת כפתור, או מגע קל במסך — אולם בפועל, הבדידות בו רק גדלה.

המחקר המדובר, שהתבסס על סקרים לאומיים גדולים, התייחס אך ורק לתושבי ארה"ב.

ומה לגבי ישראל?

ואולם נראה שהעלייה בשכיחות הדיכאון לא פוסחת על ישראל. על כך עשויים ללמד נתוני הפניות למוקדי עמותת ער"ן (עזרה ראשונה נפשית), המגלים כי בין השנים 2010 ו–2016 חל זינוק של יותר מ–50 אחוזים במספר הפניות בשל דיכאון. בעוד שבשנת 2010 תועדו 9,739 פניות מסוג זה, הרי שאשתקד כבר הגיע מספרן ל–15,610. "אנחנו רואים משנה לשנה יותר פניות", אומרת ד"ר שירי דניאלס, המנהלת המקצועית הארצית של ער"ן, ומוסיפה: "בהחלט ניתן לזהות מגמה של ירידה בגיל הפונים".

גילם הנמוך של הפונים, או במקרה של ארה"ב, אלה המגלים סימני אובדנות, מהווה כנראה תמרור האזהרה הבולט ביותר במחקר האמריקאי. וייתכן שעבור רבים התמרור כבר לא יסייע. מתברר כי לא רק בתסמיני אובדנות חלה עלייה ניכרת בקרב מתבגרים אמריקאים בשנים האחרונות, ובעיקר מתבגרות — גם במספרן של אלה ששולחות יד בנפשן. מתברר כי בין השנים 2010 ו–2015 חלה עלייה של 65% במספר הנערות המתאבדות (מ–2.93 ל–4.21 מקרים לכל 100 אלף נפש).

תהיו קשובים לילדים שלכם, אתם לא יודעים מה הולך במרחב הדיגיטלי ומה זה יכול לעשות להם. אין לדעת מה הם מסתירים מאיתנו. נסו לייצר איתם שיח פתוח, אם הם ירגישו שאתם הכתובת לעזרה ועצה, תוכלו לדעת על כל דבר קטן מראש, להקטין את הסכנה בו ואף למנוע אותו.

WhatsApp
שלח

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
WhatsApp
שלח