האם הילד שלכם נפגע ואין לכם מושג? מה היקף תופעת אלימות הרשת בקרב בני נוער

כותבת: ד"ר ליאת פרנקו, מומחית להגנה על ילדים ברשת.

השיח בנושא החיבור בין ילדים לאינטרנט עוסק ברובו באינטרס להגן על ילדים מפני הטכנולוגיה ומתמקד בקטינים כצרכני תוכן, בעיקר תוכן פורנוגרפי. אבל כיום הטכנולוגיה – בעיקר טכנולוגיית התקשורת המגולמת ברשתות החברתיות – מאפשרת מארג חדש של יחסים בין ילדים לתכנים, שכן הילדים אינם עוד צרכנים פסיביים של תוכן, אלא יצרנים אקטיביים שלו. כך הם יכולים ליצור תכנים פוגעניים בעצמם, בכללם תכנים מיניים, ולהפיצם ברשתות החברתיות. לנוכח השינויים שהטכנולוגיה מאפשרת, בכללם הפיכת קטינים ליצרני תוכן ברוב שעות היום ובכל מקום שהם נמצאים בו.

למאמר המורחב- "האם הילד שלכם נפגע ואין לכם מושג? מה היקף תופעת אלימות הרשת בקרב בני נוער?"

כמה ילדים פגעו ונפגעו?

בממוצע, ילדים מבלים 4 שעות ביום במרחבי הרשתות החברתיות, יש שיקראו לכך התמכרות לסמטארפון. על האף שהאיומים המפחידים ביותר הם התקשרות או פגישה עם זרים, האיום המשמעותי האחראי להפצת תוכן אלים ופוגעני הוא הילדים עצמם.

מנתונים רבים עולה שהאינטרנט נהפך לזירה המרכזית, ואולי אף החשובה ביותר, לתקשורת בין-אישית לילדים ולמתבגרים, וכחלק בלתי נפרד מאותה תקשורת בין-אישית.

מהמחקרים עולה כי 63.2% מבני הנוער דיווחו כי נפגעו מפשיעה או מבריונות רשת, 30% דיווחו שיצרו קשר עם אנשים זרים ברשת ו־15% מהם נפגשו עם אותם זרים.[i] בני הנוער עצמם מודים כי 43% מהם שיתפו, עשו "לייק" או הפיצו תמונה ברשת נגד מישהו.

מה ההורים חושבים שהם יודעים?

כמו כן, הנתונים מורים כי גם קיים פער בין תפיסת ההורים את המצב לבין המציאות: 75% מההורים דיווחו שילדיהם לא נחשפו לתכנים מסוכנים או נפגעו ברשת, לעומת 45% מבני הנוער שכן דיווחו על פגיעה או חשיפה.

יצירת תוכן הופכת לבעייתית יותר ויותר מכיוון שהגיל הממוצע שבו ילדים מקבלים טלפון הולך ופוחת. כיום הגיל הממוצע שבו ילדים מקבלים טלפון הוא גיל 8.[ii]

ובישראל המצב אף חמור יותר, לא רק שילדים מקבלים טלפונים ניידים בגיל צעיר אלא שהם מצטיידים בטלפון חכם- סמארטפון- כך שנוצרה מציאות שבה ילדים שעדיין נמצאים בשלב שבו הם רוכשים מיומנות קריאה הם בעלים של טלפון שמאפשר להם לפתח מיומנויות של כתיבת תסריטים, בימוי, משחק והפצה של תכנים. לעיתים קרובות מדובר בתכנים לא הולמים.

אלמודובר פוגש את טרנטינו עם יכולת הפצה של CNN – והוא רק ילד בן 6, ועל כך יש לתת את הדעת.

WhatsApp
שלח

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
WhatsApp
שלח